Praca zdalna – 6 kroków do sukcesu część 1

Czy jesteś freelancerem, właścicielem rozwijającej się firmy czy zatrudnionym na umowę  – jest wiele sposobów na pracę z domu. Żeby Twoja praca zdalna była równie produktywna, jak ta w biurze musisz dobrze ją zaplanować. Praca zdalna wymaga samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem. Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać, pracując z domu.

1. Ustal czas, w którym jesteś produktywny

Jesteś “sową” czy “skowronkiem”? Czujesz się bardziej produktywny wcześnie rano, czy też najwięcej jesteś w stanie zrobić wieczorem? Zastanów się nad tym, bo pomoże Ci to lepiej ustalić czas pracy w taki sposób, aby był on spędzony jak najbardziej produktywnie. Najłatwiej sprawdzisz to na podstawie godzin snu w dni wolne od pracy. Zwróć uwagę kiedy robisz się zmęczony, a o której wstajesz rano wypoczęty – nie obudzony przez budzik.

2. Wyznacz godziny pracy

Najlepiej jeśli wyobrazisz sobie, że jesteś w biurze. Musisz nastawić się na konkretny zakres dnia, w którym ją wykonujesz. Ustal sobie,że np. w godzinach od 8 do 16 zajmujesz się tylko sprawami służbowymi. Nie rozpraszaj się wtedy załatwianiem prywatnych interesów. Dzięki temu lepiej skupisz się na wykonywaniu zadań, a przez to osiągniesz więcej w ciągu jednego dnia. Wyznaczenie godzin pomaga też ustalić czas na odpoczynek. Jest to szczególnie trudne na początku Twojej drogi z pracą zdalną.

3. Nie rozpraszaj się

Ważne jest, aby uświadomić osoby, z którymi mieszkasz, że pomimo Twojej obecności w domu nie jesteś całkowicie do ich dyspozycji. Powiedz im, że jeśli mają do Ciebie jakąś  sprawę, która nie wymaga Twojej natychmiastowej uwagi, będziesz mieć na nią czas po pracy. Obojętnie kto by Cię nie prosił o pomoc wyjaśnij rzeczowo, że w tym momencie nie masz czasu, ponieważ pracujesz. Pamiętaj, nie musisz się przed nikim usprawiedliwiać, a dobre rozdzielenie spraw prywatnych od służbowych pomoże Ci lepiej skoncentrować się na wykonaniu zaplanowanych zadań.

Odpowiednia organizacja czasu pomoże Ci się pozytywnie nastawić do pracy. Kiedy już masz ustalone godziny, podczas których jesteś najbardziej produktywny, czas określić jak najefektywniej wykonać zaplanowane zadania. Jak to zrobić przeczytasz w części drugiej, w której przygotowaliśmy dla Ciebie sposoby priorytetyzowania działań oraz narzędzia pomagające w komunikacji podczas pracy zdalnej.