Praca zdalna, nazywana telepracą to rodzaj zatrudnienia, w którym zleceniobiorca wykonuje powierzone mu zadania poza siedzibą firmy. Jest ono zwykle oparte o umowę o dzieło lub zlecenie. Freelancerzy to grono pracowników, które stale się poszerza. Tylko dlaczego praca zdalna jest tak kusząca? Czy kryją się za nią same zalety?
Wolność
Praca z własnej kanapy wydaje się spełnieniem marzeń. Dla pracownika, który lubi nienormowany czas pracy jest to idealne rozwiązanie. Może pracować zarówno nad ranem, jak i późno w nocy, ponieważ pracodawcy zależy na wykonanych zadaniach, a nie na samych przepracowanych godzinach. Jednakże to, co może się wydawać zaletą pracy zdalnej może łatwo przerodzić się w jej wadę, jeśli pracownik nie posiada wystarczającej samodyscypliny. Brak obecności szefa może skutkować nadmierną prokrastynacją, a im dłużej odkładasz wykonanie zadania, tym dłużej będziesz czekał na wynagrodzenie.
Koszty
Praca bez konieczności przebywania w biurze ma swoje korzyści finansowe zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Wykonując zlecenia w domu możesz sporo zaoszczędzić na dojazdach (koszty komunikacji miejskiej czy paliwa). Pracodawca natomiast nie musi martwić się kosztem utrzymania twojego miejsca w biurze (biurko, komputer). Zdarzają się przypadki firm, które całkowicie opierają się na pracownikach zdalnych. Na przykład agencje oferujące usługi copywritingowe.
Kontakt z ludźmi
Jeśli jesteś osobą, która nie przepada za plotkowaniem w pracy, ani szefem, który co godzinę pyta jak Ci idzie – praca zdalna jest dla Ciebie idealna. Jednakże brak możliwości swobodnego bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, może być negatywny w skutkach. Rezultatem może być osłabienie komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie, co nie wpływa dobrze na ogólną atmosferę w środowisku służbowym. Traktuj to jako osobiste zadanie do utrzymania wysokiego stopnia umiejętności interpersonalnych. Jest to trudne, ale nie niemożliwe.
Kontrola
Stojący nad głową, goniący o terminy szef może negatywnie wpływać na motywację. Praca pod presją czasu nie jest dla każdego. Freelancerzy i e-pracownicy mają tę dogodność zarządzania czasem we własnym zakresie. Tu znów jednak może pojawić się problem. Jeśli pracownik nie jest dobry w zarządzaniu własnym harmonogram nie będzie w stanie wykonać zadań na czas. Z perspektywy pracodawcy brak stałej kontroli nad zatrudnionymi może również być wadą, ponieważ nie ma on tak dużego wpływu na jakość pracy swojego podwładnego.
Zdecydowałeś już? Praca zdalna jest dla Ciebie? Jeśli tak, pamiętaj o aspektach wymienionych w artykule. A może jednak wolisz pracować w biurze? Daj nam znać w komentarzu!